Sprężyny – podstawowe informacje

Tylko na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność danej, elastycznej bryły, do wykonania pewnej pracy fizycznej. Innymi słowy: sprężyny. Tu dobrze zastanowić się, jak często napotykamy w ciągu dnia sprężyny w wielu formach i w najróżniejszych użyciach, nieraz zupełnie niedostrzegalne, schowane przed wzrokiem laika.
Najprostszym przykładem sprężyny może być taki, jaki w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego skompresowaniu. Tego typu sprężyny zobaczymy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwyczajnych długopisów, poprzez amortyzatory samochodów, do resorów cięższych urządzeń, takich jak pociągi. Ta z pozoru bardzo nieskomplikowana część to zwyczajnie zrolowany drut czy też pręt o różnych rozmiarach. Produkcja (Prasy krawędziowe) tego typu sprężyn w Europie i poza nim jest najbardziej powszechna ze względu na liczne zastosowania.
Innym interesującym rodzajem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak popularna, jednak wszyscy, którzy trzymają w domach pewne starszego typu urządzenia nakręcane kluczykiem, mechaniczne zegarki na rękę czy zegary naścienne, może uświadomią sobie, jak często takiego typu sprężysty element stanowił zasilanie naprawdę powszechnych maszyn – również zegarów wież kościelnych i ratuszowych w licznych miastach. Choć zegarmistrzowskie sprężyny tych maleńkich i takich wielkich rozmiarów to stosunkowo specjalistyczne części, tego typu sprężyny nadal są obecne w wielu zastosowaniach technologicznych i produkowane w europejskich państwach.
Poza wspomnianymi kilkoma, nasuwającymi się jako pierwsze, przykładami, firmy produkujące części sprężyste proponują ogromną liczbę pozostałych produktów: sprężyny do kompresji, do rozciągania, taśmowe, a nawet tak trywialne części jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na podstawowej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.
Leave a Comment